2 Kasım 2017 Perşembe

İŞKUR 9. Olağan Genel Kurulu Yapıldı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu: "İş ve İşçi Bulma Kurumunun geçmişte sadece yurt dışına işçi gönderen, önünde uzun kuyruklar bulunan ve umutsuzluğu çağrıştıran bir kurum olduğunu ifade ederek, "İŞKUR, bugün yeniden yapılanmış, personel yapısını geliştiren, kurumsal kapasitesini artıran, Türkiye'nin geleceğine ilişkin güçlü bir vizyon ortaya koyan, dinamik, aktif, 81 ilimizde her noktada yapılan çalışmada adı olan bir kurum haline gelmiştir. Bu takdir edilmesi gereken bir başarıdır" dedi.

Bakan Sarıeroğlu, düzenlenen İŞKUR 9. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, gelecek dönemle ilgili güçlü hedeflerinin olduğunu, buna ulaşma yolunda atacakları her adımda tüm paydaşların görüş ve önerilerinden faydalanacaklarını söyledi.

Türkiye'nin gündeminde bulunan istihdam ve işsizlikle mücadele konusunda kendileri kadar sosyal paydaşlarının da omuzlarında sorumluluk olduğunu dile getiren Sarıeroğlu, şöyle konuştu:
"Geçmiş yıllardaki genel kurullarda yer alan birisiyim. Konunun içerisinde, bu işin bir tarafı olarak bu süreçlere dahil oldum. Geçmiş dönemdeki İŞKUR genel kurullarında yapılan tartışmaları, görüş ve önerileri de biliyorum. Üzülerek görüyorum ki hala yeni şeyler söyleyemiyoruz. Biz hedefi büyüttük, vitesi büyüttük artık. Kabul edilse de edilmese de Türkiye'de, istihdam yaratma konusunda, gençler, kadınlar ve engellilerle ilgili hususlarda atılan adımlar konusunda dünyanın örnek aldığı bir başarı hikayesi var. Bundan sonra 'Bu başarı hikayemizi daha ileriye nasıl götürebiliriz' diye göreve geldiğimiz üç aydan beri gece gündüz çalışıyoruz. Yeni modeller, yeni çalışmalar hayata geçirelim ve ulaştığımız bu aşamayı daha ileriye taşıyalım diye. Bu çabamıza, sosyal paydaşlarımızın da aynı heyecan, aynı azimle, aynı inançla ortak olmasını istiyoruz."
İstihdamı artırmanın ve işsizlikle mücadelenin gelecek açısından öncelikli gündem maddeleri olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, devlet yönetiminin ve tüm kurumlarının bu konuda büyük çaba içinde bulunduğunu söyledi.

Bakan Sarıeroğlu, İş ve İşçi Bulma Kurumunun geçmişte sadece yurt dışına işçi gönderen, önünde uzun kuyruklar bulunan ve umutsuzluğu çağrıştıran bir kurum olduğunu ifade ederek, "İŞKUR, bugün yeniden yapılanmış, personel yapısını geliştiren, kurumsal kapasitesini artıran, Türkiye'nin geleceğine ilişkin güçlü bir vizyon ortaya koyan, dinamik, aktif, 81 ilimizde her noktada yapılan çalışmada adı olan bir kurum haline gelmiştir. Bu takdir edilmesi gereken bir başarıdır." dedi.

- "Başarı hikayesini şu anda dünya örnek alıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan "istihdam seferberliği" ile 1,5 milyon ek istihdamın sağladığını bildiren Sarıeroğlu, kendisinden önceki bazı konuşmacıların "istihdam edilenlerin büyük bölümünün stajyer, kursiyer ve çıraklardan oluştuğu" eleştirilerine de tepki gösterdi.

"Şu anda halihazırda yaklaşık 15 milyon sigortalımız var. Bunların içerisinde 1 milyon stajyer, kursiyer ve çırak var. Ama 1,5 milyon istihdam artışımız içerisinde kursiyer ve çırak rakamı sadece 120 bin. İstihdamda 1 milyon 300 bin net artışımız söz konusu. Bir ayda da net istihdam artışımız, içerisinde kursiyer ve çırak olmadan 185 bin kişi. İŞKUR, 2002 yılında sadece 60 bin kişiyi işe yerleştirmiş bir kurumken, yılda 850 bin kişinin iş gücü piyasasına katıldığı günümüzde 790 bin kişiyi işe yerleştirir seviyeye geldi. Bu da eleştirilmemesi, aksine alkışlanması gereken bir rakamdır. Biraz mütevazı konuşuyordum ama artık bu rakamları daha gür sesle ve net ifadelerle söylemem gerekiyor. Çünkü bu başarı hikayesini şu anda dünya örnek alıyor."ILO'nun İstanbul'daki bölgesel toplantısında, görüştükleri bütün yabancı hükümet ve işveren temsilcilerinin "Türkiye'nin bunu nasıl başardığını" sorduğunu dile getiren Sarıeroğlu, "Biz de bu başarının ilk formülü olarak, işçi, işveren ve devlet olarak iyi bir sosyal diyalog kültürüne sahip olduğumuzu ve ortak akılla yolumuza devam ettiğimizi söylüyoruz. Sonra politikalarımızı sıralıyoruz. Dünya bunu başarı hikayesi olarak kabul ediyor, inşallah ülkemizdekiler de başarı hikayesi olarak kabul edecekler." diye konuştu.

İŞKUR Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya, "Türkiye'de iş gücüne katılım oranı tüm Avrupa ülkelerinin katılım oranından daha yüksektir. Ülkemizin iş gücü piyasasına her yıl 1 milyon 160 binin üzerinde yeni kişi dahil oluyor." dedi.

Uzunkaya, İŞKUR'un bir otelde düzenlenen 9. Olağan Genel Kurulunda, işsizlikle mücadelenin tüm dünyanın gündeminde olduğunu belirterek, Türkiye'nin oynanmak istenen onca oyuna rağmen bu konuda önemli başarıya imza attığını söyledi.

İŞKUR'un bu yılın 10 aylık döneminde 898 bin 600 kişinin istihdamına aracılık ettiğini aktaran Uzunkaya, bu başarının Türkiye ile birlikte tüm sosyal paydaşlarının başarısı olduğunu dile getirdi.
İşsizlikle mücadele çalışmaları kapsamında gençler, kadınlar, engelliler ve tüm dezavantajlı gruplara daha nitelikli hizmet sunmayı planladıklarını ifade eden Uzunkaya, "Türkiye'de iş gücüne katılım oranı tüm Avrupaülkelerinin katılım oranından daha yüksektir. Ülkemizin iş gücü piyasasına her yıl 1 milyon 160 binin üzerinde yeni kişi dahil oluyor." dedi.

İş arayanların olduğu gibi işverenlerin de sıkıntılarının bulunduğuna dikkati çeken Uzunkaya, nitelikli çalışan ihtiyacı duyan işverenlere nitelikli danışmanlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını söyledi.
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise;

Türkiye İş Kurumu öncelikle kendi bünyesinde tam istihdamı sağlamalıdır. Mevcut boş kadrolar doldurularak kurumun personel sayısı maksimuma çıkarılmalıdır. İş ve Meslek Danışmanı sertifikası almış kurum personelin İMD kadrolarına atanmalarında öncelik tanınmasını; İŞKUR’da eğitim uzmanı kadro sayısı artırılarak İl Müdürlükleri’nde ana hizmet servislerinde etkin kullanılmalarının sağlanması; İŞKUR’un uyguladığı aktif ve pasif işgücü programlarının uygunluğunun denetimi ve ÇSGBakanlığı’nın İŞKUR tarafından yürütülen görevlerinin denetimi için İl Müdürlükleri bünyesinde görev yapmak üzere denetçi yardımcı ve denetçi kadrosu ihdas edilmesini bekliyoruz.  Ayrıca; İMD Sertifikaları’nın 5 yılda bir yenilenmesi ile ilgili uygulamaya son verilerek, Mesleki Yeterlilik Sertifikasına sahip personelin sertifikalarının süresiz hale getirilmesini; İŞKUR personelinin yargılanmaları bakımından  4483 sayılı yasaya tabi tutulmalarını; Kurumda görev yapan personele daha önce ödenmekte iken kaldırılan ikramiye ödemelerinin yeniden verilmesini ve  İŞKUR Genel Müdürlüğü’nde düzenli aralıklarla görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

0 yorum:

Yorum Gönderme