21 Ağustos 2017 Pazartesi

İMD Belgesinin Yenilenmesinde Kolaylık Sağlanması İçin Çalışmalarımız Kararlılıkla Devam Ediyor


İŞKUR Çalışanları Derneği Genel Başkanı Mehmet TEKİN, Genel Sekreter Erhan ELMA, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet ÖZ ve Denetim Kurulu Üyesi Meryem GINALI, Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Sayın Mehmet ORDUKAYA’yı makamında ziyaret ederek belge yenileme aşamasında yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini sundu. 

Olumlu geçene görüşmede İŞKUR Çalışanları Derneği Genel Başkanı Mehmet TEKİN; İŞKUR’da Memur unvanında  görev yapan personele, özel istihdam bürolarında çalışan iş ve meslek danışmanlarına ve İMD sertifikası almış ancak işsiz olan kişilere belge yenilemede kolaylık sağlanarak belge yenime sürecinin ticari bir boyut kazanmamasının önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sayın ORDUKAYA, “Hizmet sunumunda herkese eşit davranıyoruz. Bu konuda eksiklikler varsa gerekli düzenlemeleri yapmaya hazırız.”  dedi.

İŞKURDER Genel Başkanı TEKİN, Sayın ORDUKAYA'ya göstermiş oldukları misafirperverlikten ötürü teşekkürlerini sundu. 

İŞKUR’da çalışan bütün personel danışmanlık hizmeti veriyor.

Bir istihdam kurumu olan İŞKUR’un asli görevlerinden biri danışmanlık hizmetidir. İŞKUR’da çalışan bütün personelden işsiz ve işverenlerle temas noktasında danışmanlık hizmeti beklenmektedir. Bu nedenle; İŞKUR Çalışanlarının çoğu resmi kayıtlara girmese de danışmanlık faaliyetini aktif şekilde vermektedir. Sertifika yenileme durumunda unvan bazında ayrıma gidilmeden bütün çalışanlara gerekli kolaylık sağlanmalıdır. Bilindiği üzere İŞKUR İl Müdürlüklerinde İşsizlik Sigortası ve Kurslar Servisinde İş ve Meslek Danışmanı çalıştırılmamaktadır. Bu servislerden hizmet almak isteyenlere bu hizmetten nasıl faydalanacağı hususundaki danışmanlık hizmeti memurlar eliyle yürütülmektedir. 

Özel istihdam bürolarında çalışan nitelikli personelin durumu

Özel İstihdam Bürolarında çalışan personellerin de İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetini aktif bir şekilde yürüttüğü göz önüne alındığında belge yenilemek durumunda kaldığı zaman, İŞKUR’da İş ve Meslek Danışmanı olarak çalışan personelle aynı haklara sahip olmalıdır. Hizmet sunumunda kamu özel ayrımı yapmak doğru değildir. 

Sertifikasını yenilemek isteyen binlerce işsiz gencimize kolaylık sağlanmalı

Sertifikasını yenilemek isteyen binlerce kişi tekrar sınava girmek zorunda İŞKUR’a atanma ümidi ile yaklaşık 13.000 kişinin İş ve Meslek Danışmanlığı Sertifikası aldığı bilinmektedir, üstelik bunların birçoğu da işsiz insanlardan oluşmaktadır, bu kişiler sertifikalarını yenilemek istediğinde tekrar sınava girmek için konaklama ve ulaşım hariç sadece sertifikaya yaklaşık 800 TL ödemek zorunda kalmaktadır. Daha önce sertifika almış ve şuan işsiz olan bu kişilere de belge yenileme ücretinde gerekli kolaylık sağlanmalıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder