3 Nisan 2017 Pazartesi

Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu Hibe Projeleri Sonuçları Bilgilendirme ve Kapanış Toplantısı düzenlendi.
 
 AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Türkiye İş Kurumu’nun faydalanıcısı olduğu “Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” kapsamında Hibe Programı sonuçlarının ilgili kurumlar, sosyal paydaşlar, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile paylaşılması ve genç istihdamı konusunda gerçekleştirilen çalışmalara yönelik farkındalığın artırılması amacıyla Ankara’da kapanış toplantısı düzenlendi.
Toplantıya Genel Müdür Yardımcımız Sayın Cafer Uzunkaya başta olmak üzere Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı-Müsteşar Sayın François Begeot, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Sayın Burak Çağatay Doğan, İŞKUR Daire Başkanları, hibe programı faydalanıcıları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile uluslararası kuruluşların temsilcileri ve kamu kurumlarının temsilcileri ile sivil toplum örgütleri ve sosyal tarafların temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yardımcımız Uzunkaya genç istihdamının önemine değindi. Her yıl 850 binin üzerinde kişinin işgücü piyasasına katıldığına dikkat çeken Uzunkaya, “Bu projelerle gençlerimize genel becerilerin kazandırılması, mesleki anlamda eğitimlerinin sağlanması, girişimcilik ruhlarının geliştirilmesi, işbaşı eğitim programlarıyla mesleği ve işini bizzat işin başında öğrenme imkanının tanınması, danışmanlık hizmetleri gibi ciddi anlamda katkılar sunulmaktadır. Genç istihdamı, kadın istihdamı, insana yakışır işlerin temin edilmesi insanlığın dününün, bugününün ve yarınının da en önemli meseleleridir” dedi.
Uzunkaya konuşmasında işsizliğin sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın meselesi olduğunu ifade etti. Türkiye’nin 2017 yılında artı 2 milyon istihdam hedeflendiğine değinen Uzunkaya şunları söyledi: “2017 yılının ilk 3 ayında 400 bin kişi istihdama kazandırıldı. Biz bütün zorluklara rağmen Türkiye olarak işgücü piyasasına katılım oranında yüzde 6’lık, istihdam oranında yüzde 4,5’in üzerinde bir başarıyı hep birlikte gerçekleştirdik. Ve inanıyor ve umut ediyorum ki bu çalışmayı birlikte tamamladığımız değerli paydaşlarımızla birlikte, gerek AB Türkiye Delegasyonu gerek Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığımız gerekse tüm illerde bizimle bu çalışmayı yapan ve tamamlayan paydaşlarımızla çok daha güzel işleri başaracağız.”
Genç nesle karşı daha yaşanabilir bir toplum oluşturmak adına sorumluluklarının bulunduğunu belirten Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı-Müsteşar Begeot, “Avrupa Birliği genelinde genç işsizliği oranını 2013 yılında yüzde 20 iken yüzde 19’a düşürdük. Aldığımız önlemler etkisini göstermeye başladı. Türkiye’de gerçekleştirilen bu projenin sonuçlarını görünce çok etkilendim. Yaklaşık 15 bin kişi bu eğitim programlarına katıldı. 72 kişi kendi işini kurdu. Ben sizleri tebrik ediyorum. Gerek İŞKUR’un bu projeye sahip çıkması gerekse de bu alandaki aktörlerle iyi işbirliği yapması başarıyı getirdi” diye konuştu.
Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Burak Çağatay Doğan ise İPA II döneminde de genç istihdamı konusuna eğileceklerini, İŞKUR ile işbirliği halinde programlar dizayn edeceklerini söyledi.
Konuşmaların ardından proje kapsamında en iyi uygulama örneği seçilen 5 projenin temsilcilerine plaket verildi.
Uygulama dönemi 1 Mart 2016 tarihinde başlayıp 28 Şubat 2017 tarihinde sona eren ve gençlerin istihdam edilebilirliklerini ve girişimcilik becerilerini geliştirerek genç istihdamının artırılmasını amaçlayan Hibe Programı kapsamında mesleki ve genel beceri eğitimleri, girişimcilik ve staj programları, yönlendirme ve danışmanlık hizmetleri gibi faaliyetler yürütüldü. Ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 33 ilde uygulanan 56 hibe projesi ile 15-29 yaş aralığındaki yaklaşık 3 bin 600 gencin mesleki eğitimlerden, bin gencin genel beceri eğitimlerinden, 3 bin 600 gencin yönlendirme ve danışmanlık hizmetlerinden, 500 gencin istihdam garantili kurslardan, 700 gencin girişimcilik eğitimlerinden faydalanması, 4 bin 200 gencin staj ve çıraklık programlarından yararlanması ve eğitim kurumları ile sanayi arasında işbirliğinin geliştirilmesi hedeflendi.
 
 
iskur.gov.tr
 

0 yorum:

Yorum Gönderme