14 Mart 2017 Salı

Kadınların İşgücüne Katılım Oranı %33 Oldu


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr.  Mehmet Müezzinoğlu, " Türkiye'de kadının iş ve çalışma hayatındaki yerini yüzde 23'lerden bugün yüzde 33'lere taşıdık. İstihdamdaki kadının yeri, yüzde 33'lere geldi. 2023'te hedefimiz, yüzde 43'lere gelebilmek. Önümüzdeki dönemlerde, muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedefe yürürken kadınımızla beraber yürüyeceğiz." dedi.

 
Müezzinoğlu, bir düğün salonunda Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından, "Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, kadınıyla erkeğiyle yan yana, omuz omuza vererek, ülkeyi daha iyi noktalara taşıyacaklarını söyledi.

Yarınları daha güçlü ve güzel yapabilme derdiyle bugünlere ulaştıklarını aktaran Müezzinoğlu, "Sıkıntılarımızı azaltmak ancak paylaşarak olur. Bu, birbirimizi daha iyi anlayarak, hak ve hukukumuza değer vererek, saygı duyarak, erkekler olarak bize yapılmasını istemediğimiz hiçbir yanlışı kadınlara da yapmamaktan geçer." diye konuştu.

Kadının hayatın her alanında, sağ ve sol ayak gibi erkekle birlikte ve hakkaniyetli şekilde yürüyebildiği bir sürecin yaşanacağını dile getiren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"İktidar olduğumuz günden bugüne özellikle kız çocuklarının eğitimine önem verdik. Ayrıcalıklı destekler verdik ve kadının her geçen gün sosyal hayatta, eğitim hayatında, ticari, ekonomik ve siyasi hayatta daha güçlü olmalarıyla ilgili adım adım bir mesafe katettik. Türkiye'de kadının iş ve çalışma hayatındaki yerini yüzde 23'lerden bugün yüzde 33'lere taşıdık. İstihdamdaki kadının yeri, yüzde 33'lere geldi. 2023'te hedefimiz, yüzde 43'lere gelebilmek. Önümüzdeki dönemlerde, muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedefe yürürken kadınımızla beraber yürüyeceğiz."

"Kadının emeğini korumak, herkesin görevi"

Müezzinoğlu, kadına pozitif ayrımcılıklar getirdiklerini vurgulayarak, "Tek ayakla yürünemez, tek ayakla yürüme, topal yürüyüştür. Ancak zıplaya zıplaya 10-20 adım gidersin ama bir süre sonra tıkanırsın. O nedenle sağ ve sol ayağın güçlü olduğu, burada bir ayak erkekse diğer ayak, kadındır, her ikisinin de güçlü olduğu bir yürüyüşü bu medeniyet yolculuğunda hep beraber başaracağız." ifadelerini kulladı.

Esnaf kadınların hak ve hukukunu, onların daha güçlü olmasını, esnaflıkla ilgili girişimlerini her zaman destekleyeceklerini belirten Müezzinoğlu, kadının emeğini korumanın ve bu emeğin yarınlara bereket olarak dönmesini sağlamanın herkesin görevi olduğunu anlattı. csgb.gov.tr

 

0 yorum:

Yorum Gönder