17 Şubat 2017 Cuma

"Deneyimli Kadrolar İşbaşına" TBMM Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Vural KAVUNCU ile Görüşme


İŞKUR Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet TEKİN; Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Vural KAVUNCU ile çalışma hayatı  ve İŞKUR çalışanlarının rolü üzerine görüştü.
 

 
İŞKUR Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet TEKİN, Yönetim Kurulu Üyeleri Volkan HACIÖMER, Mehmet ÖZ, Mehmet Mahsun CALHAN ile Mehmet Veysi YILMAZ, Murat AYTAÇ ve Salih KARADUMAN’dan oluşan heyet Komisyon Başkanı Vural KAVUNCU’yu makamında ziyaret etti.
 
İşsizlikle Mücadele Deneyimi Olan İŞKUR Çalışanları Tekrar Sahaya Çıkacak
 
Çalışma hayatı ve özellikle son zamanlarda artan işsizlik oranının etkisi üzerine yapılan görüşmede, bu alanda aktif görev yapan İŞKUR Çalışanlarının yaşadığı sıkıntılar gündeme geldi. 2001 ve 2009 krizlerinde aktif görev almış deneyimli kadroların atıl bekletildiğinin altını çizen TEKİN; “Kriz dönemlerinde sahada aktif görev almış ve krizlerin atlatılmasında özveriyle çalışmış İŞKUR Çalışanları,  2012 yılında kurumun uyguladığı yanlış politika sonucu; kuruma yeni atanan İş ve Meslek Danışmanları ile birlikte çalışabilecek iken bu deneyimli arkadaşların çoğu muhasebe ve idare işler gibi alanlarda görevlendirilerek sahadan çekilmiştir. Yıllarca kadro olmadan İş ve Meslek Danışmanlığı yapmış, krizler atlatmış bu arkadaşlara bugün ihtiyaç vardır. Tekrar sahaya inmeleri sağlanmalıdır. Bu durum yeni bir heyecan ve tatlı bir rekabet ile işsizlikle mücadele azmini güçlendirecektir” dedi. 
 
İş ve Meslek Danışmanlığı Sertifikası İŞKUR'un Bütün Memur Alımlarında Zorunlu Olsun
 
İŞKUR’da Memur, VHKİ, Şef vb. kadrolarda geri hizmette çalıştırılan deneyimli personellerin İş ve Meslek Danışmanlığı Kadrolarına atanıp sahaya çıkmasının önünde herhangi  bir engel bulunmadığının da altını çizen TEKİN; “Mevzuat açısından bir engel yok; 2 yıldır yönetmelik var ancak uygulanmıyor. Kurumda 650 civarında boş İMD kadrosu var, bir an önce kurum; bu kadrolara atama yapmalıdır” dedi. Medyada da çıkan haberler doğrultusunda İŞKUR’un 3 bin kadro talep ettiği; bu kadroların  4 yıldır İMD sertifikası almış işsize tahsis edilmesi; ancak 3 bin kadronun atama bekleyen yaklaşık 15 bin İMD sertifikalı işsize yeterli olmayacağı için bundan sonra İŞKUR’un memur alımlarında İMD sertifika şartı koyması gerektiğinin altını çizen TEKİN;  “2012 yılında, kurumu tanımayan ve hiçbir deneyim olmayan arkadaşların direk İş ve Meslek Danışmanı olarak atanması o dönemde çok sıkıntılar yarattı. İMD sertifikası almış olanların önce memur olarak atanması ve zamanla deneyim kazanarak yönetmelik hükümleri çerçevesinde İş ve Meslek Danışmanı yapılması doğru olan yoldur. İnşallah bundan sonra kurum bu durumu dikkate alarak hareket edecektir” dedi.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden KAVUNCU; “biz yasama merci olarak çalışma hayatının ihtiyaç duyacağı, ülkemizin milletimizin hayrına olan her türlü düzenlemede elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

3 yorum:

  1. İnşaallah Komisyon Başkanımız, Milletvekilimiz sayın Vural KAVUNCU Kurumumuz sertifikalı personelinin bu sıkıntısını değerli büyüklerimize taşıyacak ve sıkıntılarımızı sahiplenecektir diye düşünüyoruz. Göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı tüm İŞKUR çalışanları adına kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

    YanıtlayınSil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

    YanıtlayınSil
  3. Vural Başkanımıza Misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

    YanıtlayınSil