9 Ocak 2017 Pazartesi

ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK STARTI VERİLDİ

"Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" etkinliği kapsamında ilk programlarını bugün Konya'da gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu, program kapsamında işçiler, sendikalar, üniversite öğrencileri ve çalışma hayatının ilgili taraflarıyla bir araya geldi.
 
 
 

Programa Bakanımız Sayın Müezzinoğlu’nun yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, Konya Valisi Yakup Canbolat, Genel Müdür Vekilimiz Mehmet Ali Özkan, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ve ilgililer katıldı.
Konya’daki programa Ankara’dan yüksek hızlı trenle giden Bakanımız Müezzinoğlu, işçilerle yediği öğle yemeğinin ardından Konya Ticaret Odası'nda iş adamları ve kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" Programı kapsamında bir araya geldi.
Yatırımların ve istihdamın artması için birçok destek programı ve kurs düzenlediklerini aktaran Müezzinoğlu, bu noktada özellikle üniversiteden yeni mezun olan gençler ile istihdama katılmak isteyen kadınlara ayrı bir önem verdiklerini vurguladı.
 
“Girişimcisinin öz güveni olan bir Türkiye var"
 
Türkiye'nin daha çok büyümesini, daha çok istihdam yapmasını ve dünyayla rekabet edebilmesini sağlayacak çok önemli destekleri hayata geçirdiklerine dikkati çeken Müezzinoğlu, "Tüm bunlar yapılmasaydı geçmişte 36 milyar dolar seviyesine olan ihracatımız, yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen bugün 144 milyarlara çıkmazdı." diye konuştu.
Türkiye'de son yıllarda yapılan önemli reformlardan birinin de iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili mevzuatın yürürlüğe sokulması olduğunu anlatan Bakanımız, "İş sağlığı ve güvenliği alanında önemli mesafeler aldık ama hala ciddi sorunlarımız var. Burada bizi sıkıntıya neden olacak şeyler varsa hemen düzeltiriz. Buradaki mevzuat zor da olsa başarmak durumdaysak zoru başaracağız. Çünkü bizim için değerli olan insandır. Bizim medeniyetimiz, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' der. Önce insanımızı yaşatmak sonra yüceltmek geliyor. Şimdi biz insanımızı bir taraftan yaşatırken, bir taraftan yücelteceğiz." diye konuştu.
Konya Ticaret Odasındaki konuşmalarının ardından İş ve Meslek Danışmanlarımızla fotoğraf çekinen Bakanımız buradaki program sonrasında Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde "Başarının Sırları" adlı programda üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilere özgüvenli ve cesur olmaları tavsiyesinde bulunan Müezzinoğlu, özgüvenli ve cesur olamayan bireylerin başarılı olamayacağını söyledi.
 
Türk milletinin özgüvenli olmak için gerekli medeniyete ve tarihe sahip olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "Çünkü bizim medeniyetimizin bir ayağında ilim ve irfan, bir ayağında da hak ve adalet var." diye konuştu.
Mevlana'nın "Benim medeniyetimin insanı nefsinin mahkumu olan değil, vicdanının esiri olandır" sözünü aktaran Bakanımız, gençlerden sahip oldukları medeniyeti özümsemelerini istedi.
Anne ve babaların aşırı sahiplenici tavırlarla çocuklarının özgüvenini zedelediğini ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu:
 
"Her yaştan 1 milyon 250 bin gencimiz var. Bu müthiş bir zenginlik. Onların gönüllerini ve onların akıllarını yüzde 10 daha özgürce ve özgüvenli kullanabilecekleri noktaya taşısak Türkiye'nin ne yer altı zenginliklerine ne de yer üstü zenginliğine ihtiyacı olur. Esas zenginlik yürektedir, asıl zenginlik akıldadır. Aklımızı ve yüreğimizi koyduğumuz her hadise katma değerinin hesaplanamayacağı zenginlikleri bize bahşeder. O nedenle özgüveninizi sarsacak hiçbir müdahaleye müsade etmeyin. 'İsyankar olun' demiyorum ama itiraz edin, hakkınıza sahip çıkın. Çünkü o hak size yaradan tarafından verilen bir hak."
Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, öğrencilerden kendilerini geliştirmelerini ve yarınlara en donanımlı şekilde hazırlanmalarını istedi.
 
Etkinlik kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin her cuma günü 12 ila 15 arasında yaygın şekilde program yapacağını dile getiren Müezzinoğlu, her ilde asgari ücretliler, engelliler ve emeklilerin evlerine yapacakları ziyaretlerde sorunları ve talepleri dinleyeceklerini belirtti. İŞKUR

 

0 yorum:

Yorum Gönder