15 Temmuz 2016 Cuma

Türkiye'de memurların yaşadığı 19 zor şey

Memurluk rahat diyorlar, seninki de iş mi diyorlar, hep bir hor görme çabasına giriyorlar ama biz memurların zorluklarına kulak asmıyorlar. İşte Türkiye'de Memur Olmanın 19 Zorluğu.. 
Memurluk rahat diyorlar, seninki de iş mi diyorlar, hep bir hor görme çabasına giriyorlar ama biz memurların zorluklarına kulak asmıyorlar...
 
 
Yani davulun sesi uzaktakilere biraz hoş geliyor... İşte; "Türkiye'de Memur Olmanın 19 Zorluğu"... 
1.      Herkesin sandığı gibi öyle kolay gelmemiştir bu memuriyet. KPSS'de hatırı sayılır bir puan yapmak için aylarca ter dökmen gerekmiştir. Birçok kişi o sınava girer ama gerçekten emek verenler bir yere yerleşirler... 
2.      Hatta üniversiteden sonra herkes tatil yaparken; 1 puan daha yüksek almak için sen hala ders çalışmak zorunda kalmışsındır. 
3.     Memur olmanın zorluklarını memur çocuğu olanlar daha iyi bilirler aslında. O günlerden aşinadırlar dışarıdan zengin görünüp kendi içlerinde aza tamah etmeye. 
4.      Garanti bir işin olsun, çalışma saatlerin belirli olsun diye biraz da ailenin zoruyla memur olursun. 
5.     Bu işi gerçekten isteyip istemediğin bile önemli değildir aslında. Çünkü zorunlulukların vardır. 
6.     Giyeceklerin sınırlıdır, Öyle kafana göre giyinemezsin işe giderken. Yönetmeliğe uymak zorundasındır. Senin nasıl biri olduğun umurlarında değildir.  Tek tip görünmem gerekir. Top sakal bile bırakamazsın, ya da biraz makyaj yapamazsın. 
7.     Hele yazın sıcağında o takımı giymek, işe seni boğan kravatla gitmek işkenceden beterdir. 
8.     Öyle özel sektörde çalışan arkadaşların gibi maaşını ikiye katlayan, binlerce liralık zamlar alamazsın. Alacağın zam bellidir. 50 lirayı 100 lirayı geçmez hiçbir zaman. 
9.     Bazen de yapılan zamlar yüzünden cebindeki paraya da el konulabilir. Aldığın maaştan kesinti yapılabilir. Kaşıkla verenler kepçeyle alırlar. Zam yaptım deyip sizi bir üst vergi dilimine sokar, elimizdekini de alırlar...  
10.    'Ne uzayıp ne kısalır' teriminin canlı örneğisindir. Hiçbir zaman çok paralar kazanıp zengin olamayacağını bilirsin. Ama her geçen gün aslında daha da fakirleşirsin... 
11.   Emekli olayım da bari emeklilik primi alayım diye 40 yıl bu şekilde çalışırsın. Hayallerini o emeklilik gününe göre şekillendirirsin. Ama tabii birileri çıkar belki bundan 30 sene sonra alacağın prime bile göz diker, umutlarını yitirirsin. 
12.      Gün içinde o kadar çok insanla iletişim halinde olursun ki bir noktadan sonra boş gözlerle etrafına bakmak zorunda kalırsın. 
13.    Bir de üstelik ne yapsan kimseye beğendiremezsin. Yardımcı olmaya çalıştığın insanların yüzünde hep bir memnuniyetsizlik hep bir nefret vardır. 
14.      Biraz sesini çıkarıp kendini savunmaya çalışsan, "Sen kimsin?! Senin maaşın benim vergilerimle ödeniyor!" çıkışıyla karşılaşırsın. Sanki sen işini yaptığın için değil de; onun isteğiyle orada çalışıyormuşsun, para alıyormuşsun gibi davranırlar.  
15.    Başımı sokacak bir evim olsun artık kiradan kurtulayım desen, maaşının yarısından çoğunu versen de 20 senede o evin kredilerini zor bitirirsin. Başımı sokacak bir evim olsun artık kiradan kurtulayım desen, maaşının yarısından çoğunu versen de 20 senede o evin kredilerini zor bitirirsin.  
16.    Bu süre boyunca da yediğinden içtiğinden kısar öyle geçinmeyi denersin.
17.   Seninle aynı okuldan mezun olup biraz aile desteği sayesinde patron olan arkadaşın arabasını değiştirip üst modelini almayı düşünürken; Sen de bu hafta akbile 10 lira mı yükletsem 20 lira mı yükletsem diye düşünüp durursun. 
18.  Öyle tek bir yere bağlı kalıp istediğin şehirde de çalışamazsın. Oradan oraya sürüklenir, görev verilen yerde hizmet etmeye çalışırsın. 
19.     Ayrıca memur olmak sorumluluk ister, hayatı biraz da diken üstünde yaşarsın
Haksızlıklar karşısında sesini çıkarmaya çalışsan, geçinemiyorum ek iş yapayım desen memuriyetinden uzaklaştırılırsın...
Tüm bu zorlukların yanında bir de diğer insanlar tarafından "Rahat", "Bir eli yağda, bir eli balda" diye yaftalanırsın. Onlara bir türlü derdini anlatamazsın...
 
 
 

www.memuruz.biz 


0 yorum:

Yorum Gönder