13 Temmuz 2016 Çarşamba

İŞKUR' dan işsizlik maaşı alma şartları


İşsizlik maaşı ne kadar ve alma şartları neler 2016 yılında merak edildi. İşsizlik maaşı sorgulama, hesaplama ve kimler alabilir sorularının detayları haberimizde...


Yapılan zamlardan sonra işsizlik maaşı 2016 yılında büyük artış gösterdi. Sadece ülkemizde değil Amerika'da da artan maaşlar işsizlik maaşı ne kadar oldu ve bunun gibi bir çok bilgi işsizlik maaşı başvuru işlemi yapacaklar tarafından merak edildi. Maaş almak için İşkur'a başvuru yapanların sayısı giderek artıyor. Asgari ücrete bağlı olarak artan ve 305 TL'lik artan maaşlar için bazı kriterler bulunuyor. Düzenlemeden sonra işsizlik maaşı alma şartları değiştiği için nelerin değiştiği ile ilgili sorular gündeme geldi. Bakan Süleyman Soylu "2002-2015 yılları arasında 3 milyon 83 bin 488 erkek, 1 milyon 249 bin 675 kadın olmak üzere 4 milyon 333 bin 163 kişi" nin işsizlik ödeneği aldığnı söyledi. Ayrıca fonda işsizlik ödeneği gideri 2.199.365 bin TL olarak açıklandı. Yüzde 30 olarak artan maaşlara son günlerde ortaya atılan bir iddaya göre, yeni dönemde istifa edene, kendi isteği ve sebebi ile işten çıkan kişiye de ödenek verileceği söyleniyor. Eğer böyle bir yenilik olursa şartlar eğitim, yaş, eğitim gibi kriterlerine göre yeniden düzenlenecek. Son açıklamaya göre işsizlik maaşının 2.100 liraya çıkacağı belirtiliyor. İşkur'a bu yıl 153.600 kişi başvuru yaptı, onaylanan kişi sayısı ise 375. 200 kişi oldu. İşkur bu yıl toplamda 244 milyona yakın ödeme yaptı. Maaş almak için başvuruların geçen yıla göre %40 oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Zamdan sonra bilgi sahibi olmak isteyenler işsizlik maaşı kaç ay verilir ve sorgulama nasıl yapılır sorusu soruluyor. Maaşların artılması ile ilgili açıklamalar İŞKUR'un raporuna da yansımış durumda. Kasım 2015'te yapılan 8. Genel Kurulda sosyal taraf ve kamu temsilcilerden oluşan komisyonca belirlenen önerilerden oluşan 2015 yılı faaliyet raporunda konuyla ilgili değerlendirmeler yer alıyor. Raporda "İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı, ödenek süresi ve miktarı, prim ödeme süreleri ve ödenen primlerle doğru orantılı olarak artırılmalıdır. İşsizlik sigortası prim oranı tüm kesimlerde oransal olarak düşürülmelidir. İşsizlik ödeneği alanların işe dönüş süreleri kurumsal desteklerle kısaltılmalıdır." tespitleri yer alıyor. Kişinin işsiz kalması halinde eline brüt asgari ücretin %80'inden fazla para geçmiyor ve bu çalışmalarda işsizlik maaşının mesleğe dönüşmemesi üzerinde de duruluyor. Hükümet ve İşkur tarafından düzenlenen maaşlarda SSK'ya göre çalışan her vatandaş, hangi meslekten olursa olsun bu maaştan yararlanma hakkında sahip olmaktadır. İşsizlik sigortası kapsamına girenler 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar, kısmi süreli iş sözleşmesi ile bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişilerdir. Asgari ücretin alt ve üst limitler göz önüne alınarak belirlenen işsizlik maaşı için farklı haberler de gelmeye devam ediyor. İşsizlik maaşı kimler alabilir sorusunun detayları Ajanshaber.com'da.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR 2016 YILINDA BELLİ OLDU

İşsizlik maaşı kademeli olarak artış gösterdiği için maaşı yüksek olan kişiler en çok 2.000 liraya kadar işsizlik maaşı uygulamasından fayadalanabilecek. İşsizlik maaşı belirlenirken kişinin son 4 aylık dönemdeki ortalama brüt kazancı göz önüne alınıyor ve bu miktara göre % 40 oranında işsizlik maaşı veriliyor. Ama bu maaş asgarinin brüt olan %80'ini aşmıyor. İşsizlik maaşı 3.300 TL ve üstünde olanların maaşı, 1 Ocak'tan itibaren 300 liraya kadar arttı. Geçen yıl toplamda 1 milyar 992 milyon TL işsizlik maaşı ödendiği açıklandı. İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için prim ödeme koşullarının yerine getirilmesi gerekiyor ve getirilmezse bütün işsizler ödenek alamıyor. Üç yılda en az 20 ay işsizlik sigortasına prim ödeyen işsizler ödenek alabiliyordu yeni yasa ile üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme şartı esnetilerek 100 güne düşürüldü, 10 aylık ödenek 15'e çıkarıldı. Ödenek miktarı uzun süreli işsizler, eğitim, yaş kriterlerine göre düzenleniyor. Ödeneğin işsizlerin asgari geçimini sağlayacak düzeyde tutulması hedefleniyor. Kişi adına yatan prim göz önüne alınarak hesaplanması ise şuan sadece gündem konusu olarak askıda kaldı.

İŞSİZLİK MAAŞI 2016 YILINDA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Yapılan zamlardan sonra maaş miktarı artınca işsizlik maaşı alan kişi sayısı 2016 yılında yaklaşık 193 binden 321 bine kadar yükseldi. İşinden kendi isteği dışında ayrılmak zorunda kalan kişilere verilen işsizlik maaşı 2016 yılı içerisinde hükümet tarafından değiştirildi. Değişikliklerden sonra işsizlik maaşı 2016 ne kadar oldu sorusu bir çok kişi tarafından sorulmaya başlandı. İŞKUR bünyesine kayıt olan işsizler için yeni istihdam imkanları çoğaltıldı. Asgari ücrete yapılan zamdan sonra artış gösterdiği için işsizlik maaşı 2016 ne kadar sorusu tekrar gündeme geldi ve buna göre asgari ücret 1.300 TL olduğu için işsizlik maaşı da 305 lira arttı. Bu uygulamada en ödenek sınırının 659 TL oldu üst ödenek sınırının da 1.316 lira olması bekleniyor. Yapılan son açıklamaya göre işsizlik maaşının 2.100 liraya çıkacağı belirtiliyor. İşsizlik maaşı almak kolaylaşmış ve 10 aydan 15 aya çıkartılmıştı. Artıştan sonra en düşük işsizlik maaşının 1.300 lira olması bekleniyor. Üç bin lira maaş alan bir kişinin işsizlik maaşının ise 2.100 liraya çıkacağı söyleniyor. Yeni yapılacak olan düzenlemeye göre ilerleyen günlerde işsizlik maaşı alabilmek için 120 gün olan prim ödeme şartının 30 güne indirilmesi, 600 gün süreli olan prim şartını ise 100 güne indirilmesi bekleniyor. İşlerini kendi isteği dışında kaybedenlerin geçimlerini sağlamak amacı ile takip ettiği maaşları e-devlet sistemi ile öğrenilebiliyor. Kullanıcıların e-devlet hizmetlerinden işkur'a tıklaması ya da iskur.gov.tr'den üyelik oluşturması gerekiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELER?

İşsizlik maaşı alma şartları yerine getirildiğinde ve işsizliğiniz resmileştiğinde maaşınızı alabiliyorsunuz. Bu uygulamadan faydalanmak için işten çıkartılmış olmanız gerekiyor, yani kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmiş olmanız örneğin; iş yerinin iflas etmesi gibi kendi isteğiniz dışında gerçekleşen olaylara bağlı olması gerekiyor. İşsizlik maaşını kimler alabilir sorusunun cevabı ise belli oldu. İşsizlik maaşı alma şartları arasında çalıştığınız yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışmış olmanız da gerekiyor ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortatı primlerinizi ödemiş olmak da gerekli oluyor. Eğer bu durumları yaşayan kişilerden biriyseniz bulunduğunuz statüye göre on aya kadar maaş alabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı başvurusu için ise hizmet akdinizin fesh edilmesinden sonra otuz gün içerisinde İşkur'a gitmeniz gerekiyor, eğer gidemiyorsanız İşkur'un resmi web sitesi olan 'www.iskur.gov.tr' ye online olarak başvurabiliyorsunuz. İşi olmayan kişiler işte bu şartları yerine getirdiği takdir de kolayca uygulamadan faydalanabiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA VE BAŞVURU ÇOK KOLAY

İşsizlik maaşı hesaplama için en önemli noktalar primlerin ödenmiş olması ve gün sayısıdır. Eğer otuz günlük süre zarfında işsizlik maaşı için başvurmazsanız uygulamadan yararlanma şansınızı kaybediyorsunuz. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre; yüz yirmi gün primlerini ödeyen çalışanların 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün olarak, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün olarak ve son olarak da 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alma hakkı kazanmış oluyorlar. 2016 yılı ile birlikte işsizlik maaşında başka ne değişiklikler olacağı ise şimdiden merak ediliyor. İşsizlik maaşı sorgulama için ise e-devlet resmi web sitesine girerek bilgi alabilirsiniz.
 
 

 

0 yorum:

Yorum Gönder