18 Haziran 2016 Cumartesi

İŞKUR memurları iş ve meslek danışmanı olarak atanacak mı?


70’inci yaşına giren Türkiye İş Kurumu, 2003 Yılında yapılan yapısal değişikliklerle modern istihdam kurumu olma yolunda önemli bir adım atmıştır. Hizmetlerini ve işlevlerini çeşitlendirmiş olan İŞKUR; gerçekleştirdiği birçok başaralı projeyle son yıllarda adından en çok söz ettiren Kurumlar arasına girmeyi başararak, 2015 Yılında Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES) Başkanlığını kazanmıştır.

Türkiye’nin İlk İş ve Meslek Danışmanları
İstihdam Kurumu olarak en önemli görevi, İşgücü piyasasına hakim olmak ve işsizleri doğru işe yönlendirmek olan İŞKUR, bu amaca yönelik ilk defa 1991 yılında 40 personelini Almanya’ya göndererek İş ve Meslek Danışmanlığı eğitimi almalarını sağlamıştır.
Kurum daha sonraki yıllarda eğitimleri yoğunlaştırarak, alanında uzmanlaşmış danışmanlık firmalarından hizmet satın almış ve personellerini, “İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimi”, “İş ve Meslek Danışmanlığı Geliştirme”, “Mesleki Bilgilendirme Eğitimi” vb. birçok eğitim ile yetkinleşmelerini sağlamıştır.
İş ve Meslek Danışmanlığının Meslek Standardının Oluşturulması
2009 yılından sonra profesyonel olarak İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetini 396 çalışanıyla sunmaya başlayan İŞKUR inanılmaz bir değişim ve başarı yakalamıştır. Kurum istihdamı arttırarak işsizlik oranlarını düşürmüş, müşteri memnuniyetini de %98’lere çıkarmıştır.
Ortaya çıkan bu gözle görünür büyük başarı; hem kurum hem de hükümet nazarında danışmanlık hizmetinin önem ve gereksinimini ortaya koymuş, bu hizmetin yaygınlaştırılması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda Mesleki Yeterlilik Kurumu’yla işbirliğine giderek kurumun İş ve Meslek Danışmanlarının katkılarıyla meslek standardı oluşturulmuştur. Kurum, sonra kamuoyunun da bildiği gibi KPSS puanın esas alarak başvurup sıralamaya girenleri 3 aylık bir eğitimden geçirilerek sertifika alanları sözleşmeli statüde danışman olarak görevlendirmiştir. 2012 yılında kuruma başlayan yeni danışmanlar, yılların birikimi ve tecrübesine sahip kurum çalışanların yanında yapacakları işi öğrenmeye başlamıştır. 
Kurum Çalışanlarının Mağdur Edilmesi
2012 yılına gelindiğinde, Kurum, yıllarca eğitim verdiği, İş ve Meslek Danışmanı olarak görevlendirdiği ve bu mesleğin hamurunu yoğuran çalışanları, görmezden gelerek unutmuş ve İş ve Meslek Danışmanlığı kadrosu vermemişti. Bütün bu süreçte kurum çalışanları; “Siz bu kurumun asıl çalışanlarısınız. Sizden asla vazgeçmeyiz. Sizleri koordinatör olarak atayacağız.” vs. sözlerle oyalanmış hatta bu süreçte danışman olmak isteyen kurum çalışanlarından talep dilekçeleri toplanmıştır. Daha sonra bu sözler ve dilekçeler sonuçsuz kalmış, Kurum, kendi verdiği İş ve Meslek Danışmanlığı sertifikalarını, katılım belgelerini tanımamış MYK’dan sertifika istemiştir. Kurum çalışanları bu talebi de yerine getirmiştir.
Mevzuat Değişikliği Gerekiyor
Kurum tarafından verilen ve MYK’dan aldığımız sertifikalar yeterli bulunmamış “İş ve Meslek Danışmanlığı kadrosuna sizleri atayabilmemiz için yönetmelikte mevzuat değişikliği yapılması gerekiyor” denilmiş, uzun bir süre bu kapsamda personel bekletilmiş ve sadece Yönetmelik değişikliği 3 yıl sürmüştür.
Ve nihayet bu bekleyişten sonra Kurum çalışanlarının heyecanla beklediği yönetmelik 26 Mart 2015 tarihinde yayımlanmış ve Kurum içinden İş ve Meslek Danışmanı alımının önü açılmış, fakat üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçmesine rağmen henüz beklenen atamalar yapılmamıştır.
Kurum Çalışanlarının Beklentisi ve Talepleri
2004 yılından sonra kuruma giren ve 12 yıldır kurumda özveriyle çalışan personeller herhangi bir görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına girememiş. Yıllardır yaptığı İş ve Meslek Danışmanlığı mesleği kurum dışından gelenlere tahsis edilerek yok sayılmıştır. Bu durum Kurum çalışanları arasında motivasyon düşüklüğüne sebebiyet vererek, Kuruma duyulan aidiyet duygusunun zayıflamasına ve çalışma barışının zedelenmesine neden olmuştur. 
Yürüttükleri çalışmalarda yakaladıkları büyük başarı sayesinde, mesleğin önemini ortaya koyan ve 4 bin İş ve Meslek Danışmanın atanmasına vesile olan İŞKUR memurlarının, aldıkları eğitimin ve yıllara dayalı bilgi birikimi ve tecrübenin heba olmaması için İş ve Meslek Danışmanı olarak atanmalarını talep etmekteyiz.
Saygılarımızla...İŞKUR ÇALIŞANLARI DERNEĞİ

0 yorum:

Yorum Gönder